Projekt sprístupnenia malého a mošonského Dunaja v rámci programu Interreg - pre turistov z maďarskej a slovenskej strany - stál dohromady 2,8 milióna eur. 2,4 milióna uhradila Európska únia.
Len v obci Jelka bolo kedysi podobných mlynov až sedem. Pôvodne, časť týchto mlynov boli takzvané lodné mlyny inštalované na lodiach. Neskôr túto technológiu rozobrali, preniesli a prerobili na kolesové mlyny, pretože lodné mlyny prekážali lodnej doprave. Krásny zrekonštruovaný mlyn fungoval do roku 1951.
Obnovený mlyn, ktorý je v súčasnosti sprístupnený verejnosti, pôvodne patril Jozefovi Némethovi, po ňom jeho synovi Vincentovi a do roku 1973 Ernestovi Némethovi. Najstarší doklad o tomto mlyne pochádza z roku 1894, patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Nie je však jedinou súčasťou tunajšej expozície. Nachádza sa tu aj skanzen, ktorý ukazuje ako sa žilo v tejto oblasti pred sto rokmi. Nájdeme tu poľnohospodárske stroje, koče a nástroje, ktoré sa používali. Rekonštrukcia bola súčasťou väčšieho cezhraničného slovensko-maďarského projektu, ktorý je zameraný na zvýšenie atraktívnosti a návštevnosti podunajskej oblasti.
Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.